DEN ČTYŘI A DEN PĚT

neděle, září 27, 2015 0 Komentáře A+ a-

Čau!
Mariii, už jsem skoro na cestě za Tebou! Už se těšim na Tebe, mýho kluka, na rodinu, na Tvoje dítě a na Prahu.....i když je tam asi pěkně husně a tady 30 stupňů celsia.
MÁMA MI ŘEKLA, že bych měla napsat něco víc o tom fesivalu, na kterym tady vlastně jsem. Je to pravda, ale já až doteď vlastně moc nevěděla, na jakym festivalu to vlastně jsem! Teď už jsem to možná odhalila. Ale furt si nejsem jistá, co si mam myslet! Jmenuje se to 2nd Silk Road International Film Festival  in Fuzhou a samozřejmě je naprosto úžasný, že máš možnost dostat se do Číny a že se tady promítá náš film. Potkáš spoustu zajímavejch lidí, ale to na každym festivalu. A na každym festivalu se s nima pak jdeš hrozně opít na party. Tak tady teda ne. Tady nebyla ANI JEDNA PÁRTY. Včera byl například závěrěčnej večírek v našem hotelu, jo. Ale byla to večeře u kulatejch stolů, kde ti dolejvali víno distingovaný číňani, co nad našim party internacionálnim stolem ve tři ráno nervózně přešlapovali, že už by jako šli. (Jako stejně mam kocovinu, žejo, jsem z toho i tak vytřískala, co to šlo!) Prostě to neni jako u Hřéby v Bokovce, kterej s tebou paří do rána, dolejvá ti víno a pak ti půjčí svý sako na cestu do hotelu. Škoda, myslim totiž, že večírky lidi spojujou. A je mi jedno, že je to alkoholickej názor.
Co se týče festivalu jako takovýho. Byl to teprve druhej ročník, takže se asi všechno musí zajet. Ty lidi, co to organizovali - například Marco Müller, což je ital, kterej byl předtim asi pět let ředitelem benátskýho festivalu a pak ještě festivalu v Locarnu - a spoustu dalších lidí, kteří nejsou všichni číňani, ale jsou na Čínu nějakym způsobem napojený... tak tihle všichni se fakt strašně snažili, vybrali krásný filmy, zvali nás na večeře... A nejsem si jistá, jestli nebyli ve finále trochu zklamaný. Teda...slyšela jsem, že byli vlastně spíš nasraný. Na filmy nikdo normální nechodil. Myslim tim normální lidi, který žijou v Číně. Když jsme byli večer ve městě, jak jsme potkali ty kluky, co si s náma povídali...tak ty například ani o žádnym festivalu nevěděli! Myslim, že hlavní záměr od organizátorů byl nejen ukázat západnímu světu čínskou kulturu a filmy, ale hlavně taky přiblížit Číně západní svět. Což se podle mě bohužel moc nepovedlo. Chápeš. Pozvou tě na festival, zaplatěj ti cestu businessem, Interkontinentál, všude tě vozej, absolvuješ tiskovku a šílenství na červenejch kobercích. A pak, když máš pocit, že už to vejš snad jít nemůže, tak tě dovezou na zakončovací ceremoniál, kterej se koná v hale, kde se odehrávaly olympijský hry nebo co a zpívá tam Jackie Chan. Potěšilo mě upřímně, že nevyhráli jenom čínský filmy, protože jsem v to ani nedoufala. Jestli jsme si ale mysleli, že Cestu do Říma uvidí pár set číňanů protože přece na filmový festivaly chodí hodně lidí a těch promítání je víc, aby se to všechno stiho, tak to jsme byli teda hodně naivní. Teda aspoň já. Měli jsme jedno promítání pro tisk a jedno premiérový.
Zkrátka a dobře mi to tak trošku připadalo jako politická zástěrka a snaha, abysme všichni čuměli, jaká je Čína hustá. Přitom na některejch promítáních nešly titulky, bylo tam prázdno a na ty hlavní projekce lidi šli prostě proto, že to dostali jako rozkaz. Nebo jim za to možná někdo platil, nevim. Ale tim víc bylo úžasný, že třeba z Cesty do Říma nikdo neodešel!! A to se to promítalo od desíti (a ty lidi fakt evidentně nejsou moc zvyklí ponocovat)... Smáli se, po projekci se ptali na věci a tak.
Zkrátka a dobře, jsem moc vděčná za tenhle zážitek, děkuju organizátorům, že na to měli nervy a doufám, že na to nezanevřou a příští ročník už bude otevřenější a opravdu festivalovej!
A já pojedu do Varů s pocitem, že to je nejlepší festival na světě a ani mi nebude vadit, že mi nepošlou do Prahy limuzínu.... né kecám. Pojedu jenom limuzínou. Jo a už taky nikdy nebudu cestovat ekonomic class (takže už nejspíš nikdy nikam nepojedu). Co naděláš, zvyk je železná košile!

P.S. A díky štičkám od Zuzany Kubíčkový jsem si připadala jako naprostá princezna! (Asi takhle):


----- ČEKUJ INSTAGRAM -----